Gudstjenester i Vor Frelsers Kirke

Foto: Lene Trap-Lind

 

Kirkekaffe

Der er kirkekaffe efter højmesserne om søndagen. Alle er velkomne!

Kollekterne

Du har altid mulighed for at bidrage til de kirkelige organisationer, som landets kirker løbende samler ind til, bl.a. i forbindelse med højmessen om søndagen.

Vor Frelsers Kirkes kollektliste for kirkeåret 2019-2020 kan ses her.

Gudstjenesteoversigt

Fredag d. 9. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Finn Damgaard

Lørdag d. 10. oktober
Dåbsgudstjeneste kl. 12
v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 11. oktober
18. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 16. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 17. oktober
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 18. oktober
19. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Tirsdag d. 20. oktober                                                                                                                                     Babysalmesangsafslutning kl. 9.30                                                                                                                               v/ Susanne Møller Olsen 

Fredag d. 23. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 25. oktober
20. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 30. oktober
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 1. november
Alle Helgens Dag
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 6. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 8. november                                                                                                                                                     22. s. e. trinitatis                                          
Højmesse kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 13. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen og praktikant Olga Grygorieva

Lørdag d. 14. november
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 15. november
23. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 20. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 21. november 
Dåbsgudstjenestekl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 22. november
Sidste søndag i kirkeåret
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen og praktikant Olga Grygorieva

Fredag d. 27. november
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 29. november                                                                                                                                          
1. søndag i advent
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Onsdag d. 2. december                                                                                                            
Julegudstjeneste for udviklingshæmmede
kl. 10.30 v/ Finn Damgaard

Fredag d. 4. december                                                                                                                            
Natkirke kl. 20-23
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 6. december
2. søndag i advent
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 6. december
Balletgudstjeneste kl. 13.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 6. december
Balletgudstjeneste kl. 15
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 6. december                                                                                                                 Balletgudstjeneste kl. 16.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 6. december                                                                                                                 Balletgudstjeneste kl. 18
v/ Susanne Møller Olsen

Fredag d. 11. december
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 12. december
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 12. december kl. 16
De ni læsninger v/ Rasmus Jensen

Søndag d. 13. december                                                                                                                                                      3. søndag i advent
Højmesse med Lucia kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Lørdag d. 19. december                            
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 20. december                                                                                                                                           
4. søndag i advent
Højmesse kl. 10.30
v/ Lars Sandbeck

Torsdag d. 24. december                                                                                                                              
Børne- og familiejulegudstjeneste kl. 10.30
v/ Rasmus Jensen

Torsdag d. 24. december                                                                                                       
Julegudstjeneste kl. 12
v/ Finn Damgaard

Torsdag d. 24. december                                                                                                       
Julegudstjeneste kl. 14
v/ Finn Damgaard

Torsdag d. 24. december                                                                                                        
Julegudstjeneste kl. 16
v/ Rasmus Jensen

Torsdag d. 24. december
Juleløses Jul i Den Grå Hal kl. 19.30
v/ Rasmus Jensen

Fredag d. 25. december
Juledag
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 26. december
Anden juledag                    
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 27. december                                                                                                                     
Julesøndag
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 1. januar                                                                                      
Nytårsdag                                            
Musikgudstjeneste kl. 14.00
v/ Rasmus Jensen