Vi opdaterer vores hjemmesidedesign for at forbedre oplevelsen på vores hjemmeside.

Gudstjenester i Vor Frelsers Kirke

Foto af kirkerummet til en gudstjeneste

Foto: Lene Trap-Lind

 

Kirkekaffe

Corona-restriktionerne er blevet lempet, og der vil derfor igen være  kirkekaffe efter søndagens højmesse. 

Kollekterne

Du har altid mulighed for at bidrage til de kirkelige organisationer, som landets kirker løbende samler ind til, bl.a. i forbindelse med højmessen om søndagen.

DER KAN OGSÅ INDBETALES PR. MOBILEPAY PÅ 772331. 

Vor Frelsers Kirkes kollektliste for kirkeåret 2020-21 kan ses her.

Gudstjenesteoversigt

Fredag d. 18. juni
Natkirke kl. 20-23
v/ Finn Damgaard

Lørdag d. 19. juni
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 20. juni
3. søndag efter trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 25. juni
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 27. juni
4. søndag efter trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Lars Sandbeck

Søndag d. 4. juli
5. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 10. juli
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d.11. juli
6. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Lørdag d. 17. juli
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 18. juli
7. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 25. juli
8. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 1. august
Højmesse kl. 10.30
9. s. e. trinitatis
v/ Susanne Møller Olsen                    

Søndag d. 8. august
10. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d. 14. august
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 15.august
11. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ / Finn Damgaard

Lørdag d. 21. august
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 22. august
12. s. e. trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 29. august
13. s. e. trinitatis
Højmesse kl.10.30
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 3. september
Natkirkens åbner
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 5. september
14. søndag efter trinitatis                
Højmesse kl. 10.30
v/ Marlene Lindsten

Søndag d. 5. september
Konfirmation kl.13.00
v/ Marlene Lindsten

Fredag d. 10. september
Natkirke kl. 20-23
v/ Marlene Lindsten

Lørdag d. 11. september
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 12. september
15. søndag efter trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 12. september
Konfirmation kl.13.00
v/ Susanne Møller Olsen

Fredag d.17. september
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Lørdag d.18. september
Dåbsgudstjeneste kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d. 19. september
16. søndag efter trinitatis
Højmesse kl. 10.30
v/ Finn Damgaard

Søndag d.19. september
Konfirmation kl.13.00
v/ Finn Damgaard

Fredag d. 24. september
Natkirke kl. 20-23
v/ Susanne Møller Olsen

Søndag d. 26. september
17. søndag efter trinitatis
Højmesse
v/ Lars Sandbeck